انواع گوشت قرمز

انواع گوشت قرمز

انواع گوشت قرمز
گوشت بره 
بره از نظر سنی به دو گروه تقسیم می‌شود: تا پنج ماهگی را بره شیری و از 5 تا 12 ماهگی را بره جوان می‌نامند. رنگ گوشت بره، صورتی روشن و در قسمت ران، تیره‌تر است. بره گوشتی کم‌چرب و لطیف با چربی سفید و استخوان‌هایی کوچک دارد. اگر استخوان‌هاي بره صورتي‌رنگ باشد و در زمان برش، مقداری خون در آن ديده شود، نشانه زودپز و لذیذبودن گوشتِ آن است. گوشت بره، پوشش بسيار نازك و كاغذمانندي روي لاشه‌اش دارد (به‌نام فِل) که معمولاً در زمان كباب‌کردن روی آن باقي مي‌ماند تا به حفظ شكل آن، در زمان پخت كمك كند. با اين‌حال، اگر پیش از پخت، اين بخش را از قطعات گوشت جدا کنید، گوشت سالم‌تری خواهید داشت.
بهترین زمان برای تهیه این نوع گوشت، از اوایل اسفند تا اوایل تیرماه است.

گوشت گوسفند
رنگ گوشت گوسفند، تیره‌تر از بره است، طبعی گرم و چربی زیاد دارد و پراستخوان‌تر است. قلم استخوانِ گوسفند ماده بسته به نژاد آن، آبی کم‌رنگ و گوسفند نر، آبی پررنگ است. بهترین زمان برای تهیه این نوع گوشت، مهر و آبان‌ماه است.
گوشت گوسفند و بره مرغوب، چربی کم، استخوانی شفاف، بویی مطبوع و بافتی سفت، فشرده و یکنواخت دارد. هنگام خرید آن، حتماً توجه کنید گوشت چسبناک نباشد و وزن آن، به‌ويژه در پاهاي بره بین دو تا سه كيلوگرم بوده و هرگز از چهار كيلوگرم تجاوز نکند.

گوشت گوساله
زمان مناسب برای کشتار گوساله، بین سنین 12 تا 24 هفتگی است. رنگ گوشت گوساله، تیره‌تر از گوشت گوسفند است و چربی کمی دارد، البته رنگ چربی آن متناسب با تغذیه حیوان، از سفید تا شیری متمایل به صورتی متغیر است. بافت گوشت گوساله نسبت‌به گوشتِ گاو، متراکم‌تر و لطیف‌تر است و استخوان لاشه آن، متراکم، درشت و به‌رنگ سفيد مايل به صورتي است که باید مقداری خون نیز در بافت آن وجود داشته باشد. پاها گرد و رشدیافته و شانه‌ها پرگوشت است و چربی قسمت داخلی دنده، بافت سفتی دارد.
بهترین زمان برای تهیه این نوع گوشت، اواخر بهار و اوایل پاییز است.

گوشت گاو 
گوشت گاو، نسبت به گوساله رنگ تیره‌تر، لطافت کم‌تر، استخوان‌های درشت‌تر و شیری‌رنگ‌تری دارد. این گوشت دارای بافت سختی است و حجم بیشتری از بافتهای پیوندی آن از رگههای چربی به‌رنگ کِرِم مایل به زرد تشکیل شده است. چربي گاو سالم، باید سفت و دارای بافتي شكننده و بي‌بو باشد. چربی گوشت‌های پيرتر، معمولاً به‌رنگ زرد تیره است.
بهترین زمان برای تهیه این نوع گوشت، اواخر بهار و اوایل پاییز است.

گوشت گوساله و گاو
گوشت گوساله و گاو مرغوب، تیره یا خاکستری‌رنگ نیست، بلکه رنگ روشن و بافت چربی مناسبی دارد، اثری از خونابه، لکه و خون‌مردگی در آن دیده نمی‌شود و بوی طبیعی دارد.

گوشت بزغاله
این نوع گوشت، لطیف، خوش‌طعم، قرمزرنگ، کم‌چربی و بدون دنبه است. مدت‌زمان لازم برای پخت گوشت بزغاله نسبت‌به گوشت گوسفند کمی بیشتر است.

گوشت بز 
بز گوشتی با طبع سرد، دیرپز، سفت و تیره‌تر از گوسفند دارد، همچنین مقدار چربی آن کم و در صورت ماده‌بودن بز، گوشت آن کاملاً بدون چربی و دنبه است.
گوشت بز و برغاله‌ای را خریداری کنید که سطح آن لزج یا به‌دلیل عدم وجود چربی خشک نباشد و بوی نامطبوعی از آن به‌مشام نرسد.

گوشت شتر 
گوشت شتر، طبعی گرم و مزه‌ای نسبتاً شیرین دارد و بافت گوشت آن از گوشت گوساله نرم‌تر است. رنگ گوشت شتر جوان، هم‌رنگ گوساله و رنگ گوشت شتر پیر و بالغ، قرمز متمایل به قهوه‌ای است و طعم مطبوعی ندارد.
گوشت شتر اغلب به‌صورت فله‌ای عرضه می‌شود، بنابراین هنگام خرید دقت کنید عضلات، سفتی و قوام طبیعی خود را حفظ کرده باشند. گوشت شتر جوان، نرم و فاقد بافت خشن و سفت، سطح لزج و چسبنده، بوی نامطبوع، خشکی و چروکیدگی و هرگونه ترشح است.
 

نظرات

مطالب مرتبط

استاک گوشت

استاک گوشت برای انواع سوپ، خوراک، خورش و آش می‌تواند پایه مناسبی باشد و در اصل جایگزینی مناسب برای آب است.

بلانچ

آموزش تکنیک بلانچ کردن

برش مرغ 4 تکه

آموزش مرحله به مرحله برش مرغ به 4 تکه

برش مرغ 8 تکه

آموزش مرحله به مرحله برش مرغ به 8 تکه

پربازدید‌ترین‌ها