جواهر پلو

افزودن به علاقه‌مندی‌ها
نفرات 4 نفر
آماده سازی 20 دقیقه
پخت 210 دقیقه
طرز تهیه جواهر پلو

مواد لازم

راهنما
برنج (خیسانده شده) 3 پ
روغن مایع (مخصوص سرخ کردن) ب.م.ل
پیاز (خلالی خردشده) 1 عدد
زردچوبه (پودرشده) 1 ق.چ
ماهیچه یا گردن گوسفند (برش داده‌شده) 500 گ
نمک و دانه فلفل سياه (كوبيده‌شده) ب.م.ل
چوب دارچین 1 تکه
برگ بو 1 عدد
زعفران (ساییده و حل شده در آب) 5 ق.س
کشمش (تفت داده‌شده) 60 گ
خلال پوست پرتقال یا نارنج (تلخی گرفته) 60 گ
خلال بادام (تفت داده‌شده) 50 گ
خلال پسته (تفت داده‌شده) 50 گ
قیسی (مکعبی خرد و تفت داده‌شده) 70 گ
کره 50 گ
دانه انار ب.م.ل

روش تهیه

1

آب ِروي برنج خيس‌شده را خالي کنيد و آن را داخل ‏قابلمه‏ اي حاوي آبِ جوش بريزيد و 10 تا 14 دقيقه، روي حرارت زياد قرار دهيد تا آماده شود سپس آبکش کنيد.

2

در قابلمه‌اي با روغن داغ، روي حرارت ملايم، پياز را تفت دهيد تا طلايي‌رنگ شود سپس زردچوبه را به قابلمه اضافه کنيد و تفت دهيد. تکه‌هاي ماهيچه را با مقداري فلفل سياه مزه‌دار و به قابلمه حاوي پياز اضافه کرده و تفت دهيد.

3

مقداري آب را به‌همراه چوب دارچين و برگ بو به قابلمه اضافه کنيد، صبر کنيد ماهيچه 3 ساعت بپزد و آبِ آن تا اندازه زيادي تبخير شود. در اواخر پخت گوشت، نيمي از زعفران و مقداري نمک به آن اضافه کنيد. پس از اين مدت، ماهيچه را از قابلمه خارج و گوشت آن را ريش‌ريش کنيد.

4

در قابلمه‌اي با روغن داغ، مقداري برنج بريزيد سپس روي آن مقداري گوشت، کشمش، نيمي از خلال پرتقال، خلال بادام، خلال پسته و قيسي پخش کنيد. باقي‌مانده مواد را به‌همين ترتيب لابه‌لاي برنج بريزيد و در آخر، روي آن را با برنج سفيد بپوشانيد. در قابلمه را بگذاريد و روي حرارت زياد قرار دهيد تا بخار برنج بلند شود.

5

کره را با 3 قاشق سوپ ‏خوري روغن مايع، روي حرارت ملايم داغ کنيد. زماني‏که بخار برنج بلند شد، آن را روي برنج بريزيد. باقي‌مانده زعفران را نيز در گوشه‌اي از برنج بريزيد و درِ قابلمه را بگذاريد و حرارت را ملايم کنيد تا برنج 30 دقيقه دم بکشد.

6

پس از اين مدت، قابلمه را از روي حرارت برداريد، جواهر پلو را در قالب تک‌نفره بريزيد و با دست فشار دهيد تا فضاي خالي بين آن‌ها گرفته شود سپس قالب را در ظرف مورد نظر برگردانيد و روي آن را با دانه‌هاي انار و بقيه خلال پرتقال تزيين و سرو کنيد.

نکات آشپزی به روایت سانازسانیا

امتیاز و دیدگاه کاربران

واقعا اسمش برازنده است، من درست کردم، عین جواهر وسط میز شام چشم همه رو به خودش جذب کرده بود. ممنون ازتون خانم مینایی

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

پرسش و پاسخ

دوره‌های مرتبط

پرطرفدارترین دستورات غذایی