خورش فسنجان رسمی

افزودن به علاقه‌مندی‌ها
نفرات 4 نفر
آماده سازی 20 دقیقه
پخت 240 دقیقه
خورش فسنجان

مواد لازم

راهنما
مرغابی یا غاز (درسته) 1 عدد
مغز گردو (چرخ کرده) 300 گ
پياز داغ 1 عدد
استاک مرغ 10 پ
رب‌ انار (غلیظ) 1/3 پ
خرما (بدون پوست و له شده) 350 گ
شکر 1/3 پ
آرد گندم (الک‌شده) 2 ق.س
نمک ب.م.ل
یخ (تکه شده) ب.ت.ل
روغن مايع ب.م.ل

روش تهیه

1

مرغابی یا غاز را کاملا با نمک مزهدار کنید .سپس در تابه ای گود حاوی روغنِ داغ، از هر دو طرف کاملا سرخ کنید (در حین تفت دادن، در تابه نگذارید زیرا گذاشتن در تابه باعث آب افتادن مرغ یا غاز میشود) سپس پیاز داغ را به تابه اضافه کنید.

2

گردو را در سینی فر به صورت یک لایه بچینید و در فر با دمای 180 درجه سانتی گراد رست کنید (در این فاصله، چندین بار گردوها را زیرو رو کنید). پس از این مدت، گردو را از فر خارج کرده تا از حرارت بیافتد و چرخ کنید. در قابلمهای، گردو را روی حرارت ملایم، تفت دهید تا کاملا رُست شود (مرتبا هم بزنید تا نسوزد و تلخ نشود).

3

استاک رقیق و نمک را به قابلمه حاوی گردو بیافزایید و حرارت را زیاد کنید. زمانی­که ­جوش آمد، حرارت را ملایم کنید و درِ قابلمه را بگذارید تا به­مدت 4 ساعت بپزد.

4

     اگر در دستور از غاز استفاده می­کنید، آن را از ابتدای پخت به گردو بیافزایید اما در صورت استفاده از مرغابی یک ساعت پس از پختِ گردو، آن را اضافه کنید سپس رب انار٬ خرما و شکر را به آن بیافزایید و بگذارید خورش کاملا بپزد.

5

در 20 دقیقه آخر پخت، آرد را در تابهای حاوی کمی روغن، روی حرارت ملایم تفت دهید تا طلایی­رنگ شود سپس استاک غلیظ را به آن بیافزایید تا رقیق شود (دقت کنید هنگام اضافهکردنِ استاک، آرد گلوله نشود؛ اگر گلوله شد، آن را از صافی عبور دهید تا صاف و یکدست شود) سپس آن را به خورش بیافزایید و بگذارید خورش کاملا جا بیافتد.

6

در اواخر پختِ خورش، برای به روغن افتادن فسنجان، هر 3 تا 5 دقیقه یکبار، 4 تکه یخ داخل خورش بیاندازید (این عمل را سه تا چهار بار تکرار کنید). پس از پخت، خورش را در ظرف مورد نظر بریزید و به­همراه چلو سرو کنید.

نکات آشپزی به روایت سانازسانیا

  • رُست کردنِ گردو باعث میشود که عطر گردو دوبرابر و بافتِ آن، مناسب تر شود.
  • پخت خورش فسنجان با استاک و همچنین افزودن کمی آرد به آن، باعث غلظت و انسجام خورش می شود و هرچه حرارت ملایم تر و زمان پخت طولانی تر باشد، خورش بهتر جا می افتد.
  • اگر رب انار رقیق بود، میزان آن را تا 2 تا 3 برابر افزایش دهید.
  • میزان شکر برای طعم ملس، بستگی به ترشی رب انار دارد، بنابراین به پیمانه داده­ شده توجه نکنید و طعم دلخواه را با چشیدن به ­دست آورید.

امتیاز و دیدگاه کاربران

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

پرسش و پاسخ

سلام و وقت بخیر ارد طعم غذا و رنگ غذا رو عوض نمیکنه

پاسخ دهید
پاسخ:

خورش‌ها در واقع یه جور سس هستن داخل سس‌ها هم از آرد استفاده می‌شه و میزان آرد به قدری نیست که بخواد رنگ و طعم و عوض کنه

دوره‌های مرتبط

پرطرفدارترین دستورات غذایی