شیرینی مشهدی

افزودن به علاقه‌مندی‌ها
نفرات 0 نفر
آماده سازی 20 دقیقه
پخت 12 دقیقه

موارد لازم

راهنما
شربت قوام‌آمده (طبق دستور داده‌شده) 2 ق.چ
كره 200 گ
پودر قند ب.م.ل
تخم‌مرغ 1 عدد
وانیل شکری 1/4 ق.چ
شیر 2 ق.س
آرد نول (الک‌شده) 300 گ
مارمالاد شاه‌توت یا آلبالو 100 گ

6 پیمانه شکر (نرم و دانه‌ريز) را همراه 750 میلی‌لیتر آب، 1/8 قاشق چای‌خوری جوهر لیمو و 7 عدد دانه هل سبز، در قابلمه‌ای بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا قوام بیاید، سپس 125 میلی‌لیتر گلاب به آن بیافزایید و پس از چند جوش، قابلمه را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید.

آماده سازی

فر را از 15 دقیقه قبل، روی حرارت 180 درجه سانتی‌گراد تنظیم و گرم كنید.

روش تهیه

1

شربت قوام‌آمده را طبق دستور داده‌شده، آماده كنيد.

2

کره و 60 گرم پودر قند را در ظرفي بريزيد و به‌مدت 5 دقيقه با همزن برقي هم بزنيد تا نرم و لطيف شود. تخم‌مرغ و وانيل را به آن بيافزاييد و هم بزنيد تا مواد کاملاً با يکديگر مخلوط شوند.

3

شير و شربت قوام‌آمده را به مايه بالا بيافزاييد و به همزدن ادامه دهيد، سپس آرد را به‌تدريج به آن اضافه کنيد و هم بزنيد تا خمير نرم و يکدستي به‌دست آيد. خمير را داخل کيسه قرار دهيد و به‌مدت 45 دقيقه در يخچال استراحت دهيد.

4

پس از اين مدت، خمير را از چرخ‌گوشت رد کنيد تا نرم و لطيف شود، سپس آن را با وردنه بين 2 عدد کاغذ روغني به ضخامت 3 ميلي‌متر باز کرده و با کاتر گرد کنگره‌دار، قالب بزنيد (تعداد خميرهاي قالب‌زده‌شده، بايد زوج باشد)، سپس خميرها را داخل سيني فر بچينيد (نيازي به چرب‌کردن سيني نيست).

5

وسط نيمي از خميرهاي قالب‌زده‌شده را با کاتر قلب کوچک‌، قالب بزنيد تا خميرهاي حفره‌داري به‌دست آيد. اين خميرها را در سيني فر جداگانه‌اي بچينيد، زيرا دماي پخت اين خميرها سريع‌تر از خميرهاي بدون حفره است.

6

سيني‌هاي فر را به‌مدت 10 تا 12 دقيقه در طبقه وسط فر گرم‌شده، قرار داده تا شيريني‌ها بپزند و کمي طلايي‌رنگ شوند. پس از اين مدت، سيني‌ها را از فر خارج کرده و بگذاريد به‌مدت 15 دقيقه در دماي محيط بمانند تا شيريني‌ها خنک شوند، سپس آن‌ها را با کاردک از سيني جدا کنيد.

7

شيريني بدون حفره را طوري‌که قسمت روي شيريني در زير قرار گيرد، در ظرف مورد نظر قرار دهيد. مقداري مارمالاد شاه‌توت یا آلبالو را داخل قيف ريخته و آن را روي شيريني‌ها بريزيد. شيريني حفره‌دار را روي آن‌ها قرار دهيد، سپس مقداري پودر قند روی آن‌ها بپاشيد. شيريني‌ مشهدي را در ظرف مورد نظر بچينيد و سرو کنيد.

امتیاز و دیدگاه کاربران

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

پرسش و پاسخ

دوره‌های مرتبط