کیک هویج

افزودن به علاقه‌مندی‌ها
نفرات 0 نفر
آماده سازی 20 دقیقه
پخت 60 دقیقه
طرز تهیه کیک هویج

مواد لازم

راهنما
آرد نول 250 گ
بیكینگ‌پودر 1/2 1 ق.س
نمك 1/2 ق.چ
هویج (رنده شده) 3 عدد
تخم‌مرغ 4 عدد
شكر 200 گ
پوست پرتقال 3 ق.چ
آب پرتقال 1 ق.س
روغن مایع 3/4 پ
کشمش (شسته و آبکش‌شده) 30 گ
رویه پنیری طبق دستور داده‌شده

روش تهیه

1

فر را از 15 دقیقه قبل، روی حرارت 170 درجه سانتی‌گراد تنظیم و گرم کنید.

2

کف و دیواره‌های قالب لوف را با کاغذ روغنی بپوشانید.

3

آرد، بیکینگ‌پودر و نمک را در ظرفی مخلوط و دوبار الک کنید.

4

هویج‌ها را به‌صورت ریز رنده کرده و آبِ آن‌ها را بگیرید تا کاملا پوک و خشک شوند.

5

تخم‌مرغ‌ها را در ظرفی، با دورِ تند همزن برقی هم بزنید، سپس شکر و پوست پرتقال را بیافزایید و به هم زدن ادامه دهید تا کاملا با یکدیگر مخلوط شوند. در آخر آب پرتقال را اضافه کنید.

6

روغن مایع را به‌تدریج به مخلوط تخم‌مرغ‌ بیافزایید و با دور ِتُند همزن برقی هم بزنید. پس از اینکه مواد با یکدیگر مخلوط شدند، مخلوط آرد را طی 2 مرحله اضافه کنید و با لیسک به صورت دورانی مخلوط کنید.

7

هویج را به مخلوط بالا بیافزایید و با لیسک به آرامی مخلوط کنید تا مایه یکدستی به‌دست آید (دقت داشته باشید که مواد را بیش از حد مخلوط نکنید.

8

مایه آماده‌شده را در قالب موردنظر بریزید، طوری‌که دو‌سوم از قالب پُر شود. کشمش را روی مایه کیک بریزید و کمی مخلوط کنید تا به مایه کیک آغشته شود، سپس قالب را به‌آرامی چند بار روی سطحی صاف بزنید تا هوای اضافی بین مایه خارج شود.

9

قالب را به‌مدت یک ساعت در طبقه وسط فر گرم‌شده، قرار دهید تا کیک بپزد (برای اطمینان از پخت کیک، با سر انگشت، سطح کیک را لمس کنید، اگر فاقد رطوبت بود و یا اثر انگشت روی آن باقی نماند، یعنی کیک پخته شده است؛ در غیر این‌صورت بگذارید به‌مدت 5 تا 10 دقیقه دیگر در فر بماند).

10

پس از پخت، کیک را از فر خارج کرده و به‌مدت 15 دقیقه در دمای محیط قرار دهید تا خنک شود، سپس با چاقوی تیز کیک را از دیواره‌های قالب جدا کنید و به‌مدت 30 دقیقه دیگر روی توری سیمی قرار دهید تا کاملا خنک شود.

11

پس از خنک شدن، کاغذ روغنی را از آن جدا کنید و رویه پنیری را به‌صورت لایه‌ای نازک، روی کیک بمالید، سپس سطح آن را با کاردک صاف و یکدست کنید. کیک هویج را در ظرف موردنظر قرار دهید، برش بزنید و سرو کنید.

12

روش تهیه رویه پنیری

150 گرم پنیر ماسکارپونه، 2 قاشق سوپ‌خوری پودر قند، 50 گرم کره و یک قاشق چای‌خوری رنده پوست پرتقال را در ظرفی بریزید و با همزن برقی هم بزنید تا مایه نرمی به‌دست آید.

نکات آشپزی به روایت سانازسانیا

  • درصورت تمایل می توانید 1/2 قاشق چای خوری دارچین به مواد کیک اضافه کنید.

امتیاز و دیدگاه کاربران

عالی عالی عالی

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

پرسش و پاسخ

پرطرفدارترین دستورات غذایی