قیمه لاپلو

افزودن به علاقه‌مندی‌ها
نفرات 4 نفر
آماده سازی 20 دقیقه
پخت 205 دقیقه
قیمه لاپلو

موارد لازم

راهنما
لپه 2/3 پ
برنج 2 پ
فلفل سیاه ب.م.ل
لیموعمانی 5 عدد
پیاز (نگینی خردشده) 1 عدد
مغز ران گوسفند یا گوساله (قیمه‌ای خردشده) 400 گ
چوب دارچین 2 تکه
زعفران (ساییده و حل‌شده در آب) 2 ق.س
رب گوجه فرنگی 1/4 پ
زردچوبه 1 ق.چ
پودر گل محمدی 1 ق.چ
کره 70 گ
روغن مایع ب.م.ل

روش تهیه

1

لپه را به‌‌مدت 24 ساعت در مقداری آب خیس کنید (در طول خیساندن، 2 تا 3 بار، آبِ آن را عوض کنید) سپس هنگام پخت، در آبکش بریزید.

2

برنج را به‌مدت 8 تا 10 ساعت در مقداری آب و نمک خیس کنید سپس هنگام پخت، آبِ روی آن را خالی کنید.

3

روی لیموعمانی‌ها را با چنگال سوراخ کنید و آن‌ها را در قابلمه‌ای حاوی 2 پیمانه آب بریزید و به‌مدت 15 دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید تا بجوشد سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید لیموعمانی‌ها در همان آب بمانند سپس هنگام مصرف، آن‌ها را از آب خارج کنید.

4

در قابلمهای حاوی روغنِ داغ، پیاز را تفت دهید تا نرم و شفاف شود. سپس گوشت را به آن اضافه کنید و تفت دهید تا آبِ آن کاملا کشیـده شـود. لپه را به آن بیافزایید و تفت دهید. پس از آن، 5 پیمانه آب، چوب دارچین و زعفران را نیز اضافه کنید و بگذارید تا گوشت و لپه بهمدت 3 ساعت، بپزند.

5

رب گوجه‌فرنگی را در تابه‌ای حاوی روغن تفت دهید، زردچوبه را به آن بیافزایید و تفت دهید سپس آن را به‌همراه لیموعمانی، نمک و فلفل در نیم ساعت آخر پخت، به قابلمه حاوی گوشت و لپه اضافه کنید.

6

برنج را داخل ‏قابلمه‏ ای حاوی آبِ جوش بریزید و بهمدت 7 تا 10 دقیقه روی حرارت زیاد قرار دهید تا آماده شود سپس آبکش کنید.

7

پس از پختِ گوشت و لپه، چوب دارچین و لیموعمانی را از آن بیرون بیاورید.

8

در قابلمه‌ای حاوی مقداری روغن داغ، مقداری از برنج و روی آن مقداری از مایه آماده‌شده را بریزید. به همین ترتیب، مایه و گل محمدی را لابه‌لای برنج بریزید، روی آن را با برنج بپوشانید. درِ قابلمه را بگذارید و حرارت را زیاد کنید تا بخار برنج بلند شود.

9

کره را با 3 قاشق سوپ‌خوری روغن مایع روی حرارت ملایم داغ کنید. زمانی‌که بخار برنج بلند شد، آن را روی برنج بریزید. درِ قابلمه را بگذارید و حرارت را ملایم کنید تا برنج به مدت ۲۵ دقیقه دم بکشد. قیمه‌پلو را در ظرف مورد نظر بکشید و سرو کنید.

نکات آشپزی به روایت سانازسانیا

  • برای جلوگیری از تیره شدنِ رنگ غذا، بهتر است به جای پودر دارچین، از چوب دارچین استفاده کنید، همچنین چوب دارچین عطرِ آن را دوچندان میکند.
  • میتوانید زمانیکه لیموعمانی را از خورش بیرون می آورید، آن را با پشتِ قاشق در ظرفی فشار دهید و عصاره خارج شده را به مایه خورش اضافه کنید.
  • افزودنِ گل محمدی به این دستور، طعم و عطر متفاوتی به آن می بخشد. در نظر داشته باشید گل محمدی را هنگام دم کردن اضافه کنید تا حرارت زیادی نبیند.

امتیاز و دیدگاه کاربران

امتیاز دهید
دوره‌های مرتبط