خورش آلو اسفناج

افزودن به علاقه‌مندی‌ها
نفرات 4 نفر
آماده سازی 20 دقیقه
پخت 210 دقیقه

مواد لازم

راهنما
آلو بخارا 300 گ
مغز ران گوسفند یا گوساله 400 گ
برگ اسفناج (پاک و درشت ‌خردشده) 700 گ
کره ب.م.ل
پياز (نگینی خردشده) 1 عدد
استاک گوشت 7 پ
زعفران (ساییده و حل شده در آب) 1 ق.س
شکر 38 گ
آب لیمو ترش تازه 40 م.ل
چوب دارچین 2 تکه
نمک و دانه فلفل سیاه (کوبیده شده) ب.م.ل
آرد گندم (الک‌شده) 1/2 ق.چ
روغن مایع ب.م.ل

می توانید به جای استاک گوشت، از همان مقدار آب به همراه ۲ عدد قرص عصاره گوشت استفاده کنید.

روش تهیه

1

آلو بخارا را از یک ساعت قبل در ظرفی حاوی یک پیمانه آب خیس کنید.

2

گوشت را در قابلمهای حاوی آبِ جوش، گوشت را بیاندازید تا بهمدت 5 دقیقه سفید شود. سپس آن را آبکش کنید. گوشت را روی تخته آشپزخانه  قرار دهید و با چاقوی مخصوص سرآشپز، بهصورت مکعبی برش دهید.

3

اسفناج را در تابهای روی حرارت ملایم قرار دهید تا آبِ آن کاملا کشیده شود سپس مقداری کره به آن بیافزایید و بهمدت ۲ دقیقه تفت دهید.

4

در قابلمه ای حاوی روغن داغ، گوشت را به آن بیافزایید و تفت دهید(قورمه کردن) تا زمانی که آب آن کشیده شود سپس پیاز را اضافه و تفت دهید تا تغییر رنگ دهد. ۵ پیمانه از استاک رقیق را به قابلمه حاوی گوشت بیافزایید و حرارت را زیاد کنید تا جوش بیاید. زمانیکه جوش آمد، زعفران و اسفناج را به آن بیافزایید، حرارت را ملایم کنید و درِ قابلمه را بگذارید تا بهمدت 3 ساعت و 30 دقیقه بپزد.

5

2 ساعت پس از پخت، شکر، آب لیموترش و بقیه استاک رقیق را به آن بیافزایید. حرارت را زیاد کنید تا جوش بیاید سپس حرارت را ملایم کنید تا خورش کاملا بپزد و جا بیافتد.

6

در 20 دقیقه آخر پختِ خورش، چوب دارچین، آلو، آبِ آلو، مقداری نمک و فلفل سیاه را به خورش اضافه کنید. آرد را در تابهای حاوی کمی روغن، روی حرارت ملایم تفت دهید تا طلاییرنگ شود سپس استاک غلیظ را به آن بیافزایید تا رقیق شود (دقت کنید هنگام اضافهکردنِ استاک، آرد گلوله نشود؛ اگر گلوله شد، آن را از صافی عبور دهید تا صاف و یکدست شود) سپس آن را به خورش بیافزایید و بگذارید کاملا جا بیافتد. پس از پخت کاملِ خورش، چوب دارچین را از آن خارج کنید و خورش را در ظرف مورد نظر بریزید و بههمراه چلو سرو کنید.

نکات آشپزی به روایت سانازسانیا

  • اصطلاح "قورمه کردن" یعنی گوشت را تفت دهید تا طعم، مزه و خواص آن از گوشت خارج نشود.
  • هنگام خرید اسفناج، برگ های لطیف و تازه آن را انتخاب کنید، برگ های درشت و تیره رنگ، رنگ زیبایی به خورش نمیدهد، همچنین اسفناج را باید در اندازه های 4 سانتیمتری خرد کنید؛ در صورتیکه اسفناج ریزتر خرد شود، خورش لعاب نمی اندازد و اسفناج له و بدشکل می شود.
  • اضافه کردنِ آرد با یک پیمانه استاک غلیظ برای به وجود آوردن لعاب و طعم بی نظیر و متفاوت است. این دستور با تجربیات سانازسانیا کاملا ساختار و طعم جدیدی برای شما به ارمغان می آورد.

امتیاز و دیدگاه کاربران

سلام خسته نباشید. من خورشت آلو اسفناج رو طبق دستور شما درست میکنم .واقعا عالی میشه. انشاالله سلامت و تندرست باشید.وهمیشه بدرخشید.

ثبت امتیاز

ثبت دیدگاه

پرسش و پاسخ

دوره‌های مرتبط

پرطرفدارترین دستورات غذایی