سس‌های پاستا

سس‌های پاستا

سس بلونزه

در تابه‌ ای گود حاوی روغنِ داغ، یک عدد پیاز (نگینی خردشده)، یک عدد ساقه کرفس (نگینی خردشده)، یک عدد هویج (نگینی خرد شده) و 150 گرم قارچ (ورقه‌ای خرد شده) را تفت دهید تا پیاز طلایی‌ رنگ و سبزیجات نرم شوند سپس 2 حبه سیر (کوبیده‌ شده) و 4 عدد گوجه‌ فرنگی (پوره‌ شده) را به آن اضافه کنید و تفت دهید. پس از 30 ثانیه، 500 گرم گوشت چرخ‌ کرده را به تابه بیافزایید و تفت دهید تا آبِ گوشت کاملاً کشیده شود. در حین این کار، گوشت را با قاشق چوبی از هم باز کنید، زمانی‌که رنگ گوشت قهوه‌ ای‌رنگ شد، مقداری نمک، فلفل، یک قاشق چای‌خوری جوزهندی و یک قاشق چای‌خوری اورگانو را به تابه حاوی گوشت بیافزایید و بگذارید 5 دقیقه بماند. در آخر، یک عدد برگ بو به آن اضافه کرده و حرارت را ملایم کنید تا به‌مدت 40 دقیقه به‌ صورت ریز جوش بپزد. 2 قاشق سوپ‌ خوری رب گوجه‌ فرنگی را در تابه‌ای حاوی روغنِ داغ تفت دهید تا خوش‌ رنگ شود سپس آن را به‌ همراه 400 میلی‌ لیتر آب به تابه حاوی گوشت اضافه کنید (قبل از سرو، برگ بو را خارج کنید). بافت سس باید یک دست و کمی آبکی باشد. اگر خشک شده بود، می‌ توانید مقداری پوره گوجه‌ فرنگی به آن اضافه کنید.

 

 

سس کربونارا

در تابه‌ ای گود، کمی کره یا روغن ‌زیتون بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا گرم شود، سپس 200 گرم بیکن (مکعبی ریز خردشده) را به آن اضافه کرده و بگذارید به‌مدت 3 تا 4 دقیقه روی حرارت بماند. در آخر، پاستا را اضافه کنید تا کاملاً گرم شود. 4 عدد زرده تخم‌ مرغ، 250 گرم خامه و 113 گرم پنیر پارمزان (رنده‌شده) را در ظرفی بریزید و با همزن دستی هم بزنید تا کاملاً با یکدیگر مخلوط شوند. تابه را کمی با فاصله از حرارتِ گاز نگه دارید و مخلوط زرده تخم‌ مرغ را به تابه بیافزایید و بلافاصله پاستا را با سس مخلوط کنید (حرارت نباید در حدی باشد که باعثِ تکه تکه شدنِ تخم‌ مرغ شود). در آخر، پاستا را با کمی نمک و فلفل سیاه مزه‌ دار کنید.

 

سس کوفته‌ ریزه

در ظرفی، 400 گرم گوشت چرخ‌ کرده و کمی نمک را بریزید و مخلوط کنید، سپس 15 گرم ریحان (پاک و خردشده)، 15 گرم جعفری (پاک و خردشده)، یک عدد پیاز (رنده‌ و آب گرفته­ شده المان تکنیک)، یک عدد تخم‌ مرغ، 100 گرم پنیر گودا (رنده‌ شده) و مقداری فلفل سیاه را به آن بیافزایید و ورز دهید تا مواد کاملاً حالت چسبندگی پیدا کنند. کف دست را با مقداری آب مرطوب کنید. به ‌اندازه‌های کوچک از مایه آماده‌ شده بردارید و در کفِ دست، به‌ شکل کوفته‌ریزه در آورید. کوفته‌ ها را در تابه‌ ای حاوی روغنِ ‌داغ، سرخ کنید تا قهوه‌ ای‌رنگ شوند، سپس روی حوله کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی آن‌ها گرفته شود. 2 قاشق سوپ­ خوري رب گوجه‌ فرنگی را در تابه‌ ای دیگر حاوی مقداری روغن تفت دهید تا خوش‌رنگ شود، سپس 3 عدد پوره گوجه‌ فرنگی و 2 قاشق سوپ‌ خوري سس فلفل چیلی را به تابه افزوده، درِ تابه را بگذارید تا روی حرارت ملایم به‌مدت 15 دقیقه بپزد. در 5 دقیقه آخر پخت، کوفته‌ریزه‌ها را به تابه بیافزایید و هم بزنید.

نظرات

مطالب مرتبط

چدنی لعاب‌دار یا چدنی معمولی؟!

از ظروف چدنی لعاب‌دار چه می‌دانید؟

از انتخاب و نگهداری تا خواص و کاربرد

نخودفرنگي از جمله سبزيجاتي است که بهصورت فصلي کشت ميشود و طرفداران بسياري نيز دارد. شمال ايران محل مناسبي براي کشت نخودفرنگي است...

آشـــپزي با شـلغم؛ آمپول گياهـــي

شلغم، ريشه گياهي است به رنگ سبز و سفيد؛ برگهايي ناصاف، بريدگيهاي زياد و طعمي تلخ و شيرين دارد. ريشه آن، غدهاي و به شکلهاي گرد يا دراز و بهرنگ سفيد...

آشپزی بدون ادویه بی‌ معنی است

به جهت اهمیت استفاده از ادویه‌ها در آشپزی و تنوع آن‌ها، بر آن شدیم تا در هر شماره صفحاتی را به موضوع ادویه اختصاص ...

پربازدید‌ترین‌ها