لوبیا

لوبیا

زمان برداشت لوبیا، اواخر شهریور تا اوایل مهر است و خاستگاه اصلی آن، آمریکا است. لوبیا انواع گوناگونی دارد که عبارت‌اند از سیاه، چشم‌بلبلی، چیتی، قرمز، سبز، آدوکی، تخت و سفید. زمانی‌که پوست غلاف لوبیا ترد است و دانه هنوز بسته نشده، از آن به‌عنوان لوبیاسبز استفاده می شود، اما هنگامی‌که پوست غلاف، سفت می شود، دانه های داخل آن فرم گرفته و به‌صورت رنگی یا سفید درمی‌آید، این دانه‌ها به‌صورت تازه یا خشک در پخت انواع غذا مورداستفاده قرار می‌گیرد. قبل از پخت به مدت 24 ساعت لوبیا را بخیسانید و آب آن را مکرر عوض کنید. مدت‌زمان لازم پخت انواع لوبیا، بین 2 تا 3 ساعت است. 

انواع لوبیا: 

سیاه
در آمریکای مرکزی و جنوبی بسیار پرطرفدار است. این لوبیا دارای پوست سیاه درخشان، گوشتی نرم و طعمی آجیلی است و برای پخت انواع سوپ و کاسرول انتخاب مناسبی است.


چشم‌بلبلی
لوبیای سفید کوچک با طعمی مطبوع، بافتی نرم و نقطه‌ای سیاه‌رنگ که محل اتصال‌ آن به غلاف است. این لوبیا در آشپزی آمریکایی، آفریقایی و ایرانی کاربرد فراوانی دارد.


سبز(flageolet bean)
لوبیاسبز ایتالیایی که از نوع انگلیسی آن کمی بزرگ‌تر است، بافتی خامه‌ای و طعمی دلنشین دارد و به‌طور سنتی به‌همراه سبزیجات و گوشت بره بریان یا رست شده سرو می‌شود.


چیتی(pinto bean)
لوبیایی به‌رنگ کِرِم با لکه‌های زرشکی‌رنگ که در آمریکای لاتین و سراسر جنوب غرب آمریکا رشد می‌کند. این لوبیا پس از پخت، رنگی روشن‌تر و بافتی نرم‌تر پیدا می‌کند و برای تهیه سوپ، سالاد و خورش‌های برنجی انتخاب مناسبی است.


قرمز(red kidney bean)
لوبیایی به‌رنگ قرمز تیره و به‌شکل کلیه است و برای تهیه انواع سالاد لوبیا و خورش انتخاب مناسبی است. لوبیا قرمز خشک را باید به‌مدت 10 دقیقه بجوشانید تا مواد سمی آن از بین برود، سپس در طی بازه زمانی ، 45 تا 60 دقیقه پخته خواهند شد. پس از پخت، لوبیاها باید بافت هموار و نرمی داشته باشند، درصورتی‌که وسط لوبیا همچنان سفت و سفید باشد،هنوز کمی خام است و زمان بیشتری برای پخت نیاز دارد.


سفید(butter bean)
خوراکی محبوب انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها است. سرشار از مواد معدنی و مقوی بوده و بافتی آردی و طعمی قوی دارد. این نوع لوبیا برای تهیه سوپ، آبگوشت، حلیم بادنجان و خورش لوبیاسفید که یکی از ده‌ها خورش‌ اصیل ایرانی است، استفاده می‌شود، همچنین پوره‌شده آن، در تهیه انواع سالاد به‌کار می‌رود.


لوبیا آدوکی(Adzuki)
بسیار کوچک، مدور، به‌رنگ قرمز تیره، درخشان، معطر، شیرین و شبیه ماش است و از آن در پخت شیرینی‌های شرقی استفاده می. استفاده از سس سویا در تهیه غذاهای چینی بسیار مرسوم است.
 

نظرات

مطالب مرتبط

استاک گوشت

استاک گوشت برای انواع سوپ، خوراک، خورش و آش می‌تواند پایه مناسبی باشد و در اصل جایگزینی مناسب برای آب است.

بلانچ

آموزش تکنیک بلانچ کردن

برش مرغ 4 تکه

آموزش مرحله به مرحله برش مرغ به 4 تکه

برش مرغ 8 تکه

آموزش مرحله به مرحله برش مرغ به 8 تکه

پربازدید‌ترین‌ها