رب گوجه فرنگی

رب گوجه فرنگی

رب‌گوجه‌فرنگی:

برای تهیه رُب، از گوجه‌فرنگی درشت، قرمزرنگ، گوشت‌دار و ترش استفاده کنید، زیرا به زمان کمتری برای غلیظ‌شدن نیاز دارد و رُب حاصله نیز تیره‌رنگ نمی‌شود. گوجه‌فرنگی را بلانچ کرده و پوست آن را بگیرید. سپس آن را له کرده و در قابلمه بریزید، به‌ازای هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی، یک پیمانه آب اضافه کنید و بگذارید بجوشد تا کاملاً له شود، سپس آن را از روی حرارت برداشته، در صافی بریزید و فشار دهید تا عصاره و گوشت آن جدا شود، مجدداً عصاره به‌دست‌آمده را روی حرارت قرار دهید و بگذارید بجوشد تا آب آن کاملاً تبخیر و عصاره غلیظ شود. رب‌گوجه‌فرنگی را بهتر است در ظرف مسی سفیدشده، استیل یا لعابی تهیه کنید. برای جلوگیری از كپك‌زدن رب، بهتر است آن را در ظرف شیشه‌ای دردار ریخته و روی آن را با لایه نازكی از روغن مایع بپوشانید، سپس در یخچال قرار دهید. برای خوش‌رنگ‌ترشدن غذا در آشپزی، رب‌گوجه‌فرنگی را در روغن داغ، کمی تفت داده تا تغییررنگ دهد و خوش‌رنگ شود، سپس به غذا اضافه کنید.

سس گوجه‌فرنگی (کچاپ):

گوجه‌فرنگی را بلانچ کرده و پوست آن را بگیرید، سپس آن را له کرده و در قابلمه بریزید، پیازداغ، روغن زیتون، شکر قهوه‌ای، پودر سیر، پودر زنجبیل، نمک، فلفل سیاه، کمی پودر میخک به آن اضافه کرده و به‌مدت 20 دقیقه روی حرارت بماند تا جوش آید، سپس در مخلوط‌کن ریخته تا کاملاً یکدست شود.

 

هماهنگی طعم: در کنار پنیر پارمزان و موتزارلا، ریحان، سیر، موسیر، پیاز، زیتون، سرکه بالزامیک، اورگانو، آویشن و مرزنجوش انتخاب مناسبی است

نظرات

مطالب مرتبط

استاک گوشت

استاک گوشت برای انواع سوپ، خوراک، خورش و آش می‌تواند پایه مناسبی باشد و در اصل جایگزینی مناسب برای آب است.

بلانچ

آموزش تکنیک بلانچ کردن

برش مرغ 4 تکه

آموزش مرحله به مرحله برش مرغ به 4 تکه

برش مرغ 8 تکه

آموزش مرحله به مرحله برش مرغ به 8 تکه

پربازدید‌ترین‌ها