آش جو

افزودن به علاقه‌مندی‌ها
نفرات 5 نفر
آماده سازی 20 دقیقه
پخت 300 دقیقه

موارد لازم

نخود 1/3 پیمانه
لوبیا چیتی 1/3 پیمانه
عدس 1/3 پیمانه
جو (پوست‌کنده) 2 پیمانه
برنج 1/2 پیمانه
پیاز خلالی خرد شده 1 عدد
استاک گوشت 10 پیمانه
قلوه گاه گوسفند (با استخوان) 400 گرم
سبزی (پاک و خردشده) 400 گرم
زردچوبه 1 قاشق چای‌خوری
پودر تخم گشنیز 1 قاشق چای‌خوری
پیاز داغ 40 گرم
کشک (غلیظ) 440 گرم
فلفل سیاه به مقدار لازم
نعناع داغ به مقدار لازم
زعفران (ساییده و حل‌شده در آب) 2 قاشق سوپ‌خوری
روغن مایع به مقدار لازم

درصورت تمایل، می‌توانید به‌جای استاک گوشت، از همان مقدار آب به‌همراه 2 عدد قرص عصاره گوشت استفاده کنید.

سبزی شامل: تره، جعفری، گشنیز و اسفناج (جمعاً 360 گرم) و شوید 40 گرم

روش تهیه

1

حبوبات را به‌طور جداگانه از 24 ساعت و جو را از 12 ساعت قبل، در مقداری آب خیس کنید (در طول خیساندن، 2 تا 3 بار آبِ آن‌ها را عوض کنید) سپس هنگام پخت، در آبکش بریزید. برنج را نیز از 3 ساعت قبل، در مقداری آب خیس کنید سپس هنگام پخت، آبِ روی آن را خالی کنید

2

پیاز را در قابلمهای حاوی روغن ِداغ، تفت دهید تا نرم و شفاف شود سپس نخود و 8 پیمانه استاکِ جوش را به آن بیافزایید و بگذارید نخود بهمدت 4 ساعت و 30 دقیقه بپزد. 40 تا 60 دقیقه پس از پخت نخود، جو را بههمراه گوشت و لوبیا چیتی به آن بیافزایید و درِ قابلمه را بگذارید تا بپزند.

3

در یک ساعت آخرِ پختِ آش، عدس و برنج را به آن اضافه کنید و بگذارید مواد کاملا‌ پخته و له شوند. در 30 دقیقه آخرِ پخت، سبزی را بیافزایید.

4

در تابه‌‌ای حاوی روغنِ داغ، زردچوبه و تخم گشنیز را تفت دهید. گوشت را از قابلمه بیرون بیاورید و استخوانهای آن را جدا کنید و با گوشتکوب دستی یا برقی بکوبید و بههمراه بقیه استاک، مقداری از پیازداغ، زردچوبه و تخم گشنیز تفتدادهشده به قابلمه آش بیافزایید و بگذارید آش کاملا جا بیافتد. پس از پختِ حبوبات و گوشت، آش را در آبکش بریزید و 1/3 از حبوبات را در دستگاه آسیابکن بریزید، له کنید و مجددا به قابلمه آش برگردانید و روی حرارت قرار دهید تا بهمدت 30 دقیقه دیگر بپزد و کاملا جا بیافتد.

5

در 20 دقیقه آخر پختِ آش، کشک را با یک تا دو ملاقه از مایع آش مخلوط کنید تا رقیق شود و دمای آن با دمای آش یکی شود سپس آن را به قابلمه بیافزایید.

6

فلفل سیاه را در تابهای کوچک حاوی روغنِ داغ، کمی تفت دهید و بههمراه نمک به قابلمه آش بیافزایید. پس از چند جوش، آش را با نعناعداغ، زعفران و مقداری پیازداغ تزیین و سرو کنید.

7

آش جوکشک (اراک)

این دستور مانند آش جو اراک تهیه می‌شود، با این تفاوت که به‌جاي قلوه ­گاه گوسفند، از 400 گرم سیرابی و شیردان استفاده كنيد. مدت زمان پخت سیرابی و شیردان، معمولا بین 6 تا 8 ساعت است. آش جوکشک، از آش‌های قدیمی استان مرکزی (اراک) است که به آن اصطلاحاً آش جودوغ نیز می‌گویند. 

 

نکات آشپزی به روایت سانازسانیا

  • زمان پخت جو باید زیاد باشد تا جو کاملا لعاب بیاندازد. هرچه زمان پختِ آش جو، بیشتر باشد، لذیذتر خواهد شد.
  • در ايام روزه‌داري مصرف آش بسيار رايج است. با توجه به اينکه حبوبات خشک آنزيم بازدارنده‌اي دارند که از هضم دانه در دستگاه گوارش انسان جلوگيري مي‌کند، بنابراين ما آش را در اين ايام توصيه نمي‌کنيم؛ مگر اينکه حبوبات را خيس کنيد تا جوانه بزند، سپس آش را تهيه کنيد. با خيساندن حبوبات، رشد دانه آغاز و هضم آن آسان مي‌شود. در ضمن جوانه‌ حبوبات سرشار از پروتئين گياهي با هضم و جذب بسيار آسان است.
  • زردچوبه و تخم گشنیز را حتماً در روغن تفت دهید، زیرا باعث آزاد شدن آنتی اکسیدان ها و درنتیجه افزایش عطر و طعم آن می شود.
  • مواد اولیه در دستور آش جو، باید کاملا پخته له شوند؛ بنابراین بهتر است بگذارید مواد، زمان بیشتری از حد معمول بپزند.
  • استفاده از استاک به جای آب، علاوه بر ایجاد طعم بی نظیر در غذا، باعث بالا بردن ارزش تغذیه ای آن نیز خواهد شد.
  • گشنیز عطر ویژه ای به این دستور می‌بخشد و افزودنِ تخم گشنیز در اواخر پخت، عطر آش را دوبرابر می کند.

امتیاز و دیدگاه کاربران

0 امتیاز دهید
دوره‌های مرتبط