آش ترخینه دوغ (اراک)

افزودن به علاقه‌مندی‌ها
نفرات 5 نفر
آماده سازی 30 دقیقه
پخت 240 دقیقه

موارد لازم

نخود 1 پیمانه
لوبیا چیتی 1/2 پیمانه
عدس 1/2 پیمانه
ترخینه طبق دستور داده شده
زردچوبه 1/2 قاشق چای‌خوری
پیاز داغ 30 گرم
سبزی آش (پاک و خردشده) 500 گرم
فلفل سیاه به مقدار لازم
نعناع‌ داغ و سیر داغ به مقدار لازم

سبزی شامل: تره و اسفناج (از هر کدام 150 گرم) و گشنیز و جعفری (از هر کدام 100 گرم)

آماده سازی

بلغور را از 12 ساعت قبل، در مقداری آب خيس كنيد (در طول خیساندن، 2 تا 3 بار آبِ آن را عوض کنید) سپس هنگام مصرف در آبکش بریزید. در قابلمه‌ای، بلغور و دوغ را بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا چند جوش بزند و پخته شود (در حین پخت دقت کنید که ته نگیرد). در اواخر پخت، زردچوبه، زعفران، سبزیجات معطر، مقداري نمک و فلفل را اضافه کنید و بگذارید تا آبِ آن تبخیر شود و به‌صورت خمیر درآید. به اندازه ميزان مصرفي از ترخينه برداشته و بقيه آن را در كيسه فريزر قرار دهيد و فريز كنيد يا یک سینی مناسب را چرب كرده، مقداری از مایه را پس از اینکه خنک شد - با قاشق بردارید، در دست فرم دهید و با فاصله کنار هم، داخل آن بچینید و بگذارید ترخینه‌ها کاملا خشک شوند.

روش تهیه

1

حبوبات را بهصورت جداگانه، از 24 ساعت قبل در مقداری آب خیس کنید (در طول خیساندن، 2 تا 3 بار آبِ آنها را عوض کنید) سپس هنگام پخت، در آبکش بریزید.

2

ترخینه را نیز بهمدت 2 ساعت در مقداری آب خیس کنید تا نرم شود سپس هنگام مصرف در آبکش بریزید

3

نخود را در قابلمهای حاوی مقداری آب جوش بریزید و روی حرارت زیاد قرار دهید تا جوش بیاید، سپس حرارت را ملایم کنید تا بهمدت 4 ساعت بپزد. 40 تا 60 دقیقه پس از پختِ نخود، لوبیا چیتی را به آن بیافزایید، درِ قابلمه را بگذارید تاکاملا بپزند.

4

2 ساعت و 30 دقیقه پس از پخت، زردچوبه را در تابهای حاوی کمی روغن تفت دهید تا قهوهایرنگ شود، سپس آن را همراه عدس، ترخینه و نیمی از پیازداغ به آش اضافه کنید و بگذاریدکاملا بپزند.

5

در 30 دقیقه آخرِ پختِ آش، سبزی، مقداری نمک و فلفل سیاه را به آن اضافه کنید و بگذارید آش کاملا جا بیافتد (در این فاصله، یکی دوبار آش را هم بزنید تا ته نگیرد) سپس آن را در ظرف مورد نظر بریزید و با نعناعداغ، سیرداغ و بقیه پیازداغ تزیین و سرو کنید.

نکات آشپزی به روایت سانازسانیا

  • در صورت تمایل، می‌توانید در آش ترخینه دوغ اراک برای 4 تا 6 نفر، 800 گرم سیرابی و شیردان را پس از پاک کردن و شستن، جداگانه بپزید و در اواخر پخت، به آش بیافزایید.

امتیاز و دیدگاه کاربران

0 امتیاز دهید