ترفندهای ساده برای رهایی از گرمای تابستان

ترفندهای ساده برای رهایی از گرمای تابستان

گرمازدگی را در نطفه خفه کنید

این روزها یکی از معضلاتی که تقریباً همه ما با آن دست به گریبان هستیم و شاید هم دائم نسبت به آن غُر می‌زنیم، گرما باشد. گرمایی که حالا در دومین ماه تابستان به اوج خود می‌رسد و چیزی به‌همراه ندارد جز گرمازدگی! کافی است از محیط خنک خانه یا محل کار بیرون بزنیم و کمتر از یک ساعت را در خیابان قدم‌زنان سپری کنیم تا طعم گرمازدگی را از عمق وجود حس کنیم. به هر حال، فصل‌ها در گردش‌اند و راه گریزی از آن نیست.

آب و هوای گرم و مرطوب، در معرض قرار گرفتن در نور خورشید، پوشیدن لباس‌های تنگ و...؛ ازجمله عواملی هستند که در تشدید این معضل دخیل‌اند. گرم شدنِ بدن و افزایش دمای بدن در تابستان یک بیماری به‌شمار نمی‌آید، اما نباید از این مساله به سادگی عبور کرد و هوای گرم را مقصر دانست. بلکه باید مراقب بود تا افزایش دمای بدن به گرمازدگی تبدیل نشود.

گرمازدگی ممکن است برای هر فردی در این فصل از سال اتفاق بیافتد، اما نوزادان و کودکان، مادران باردار و افراد سنین بالا بیشتر در معرض گرمازدگی هستند که احساس ضعف، سرگیجه، سردرد، حالت تهوع و افزایش تعریق بدن، ازجمله علائم شاخص و بارز آن محسوب می‌شود؛ اما چه کارهایی می‌توان انجام داد که بالا رفتن سطح گرمای بدن به گرمازدگی منجر نشود؟

 

نوشیدن آب

به‌طور کلی نوشیدن آب فراوان برای بدن بسیار مفید است و از اهمیت بالایی برخوردار است. زماني‌که احساس کردید، دمای کلی بدن‌تان رو به افزایش است و احساس گرما در شما بیشتر می‌شود، آب خنک بنوشید. نوشیدن یک لیوان آب خنک کمک می‌کند تا گرمای بدن فروکش کند و مانع از گرمازدگی شود.

 

لیموترش

لیموترش همیشه اثر معجزه‌آفرین دارد و در بسیاری از مواقع در نقش ناجی ظاهر می‌شود. گرمازدگی هم از این قضیه مستثنی نیست. لیموترش را هم می‌توانید به‌صورت روزانه در خوراك مصرف کنید و هم می‌توانید لیموی تازه را برش داده و آن را در یک لیوان آب فشار دهید و نوش‌جان کنید. این شربت در جلوگیری از گرمازدگی بسیار قوی عمل می‌کند.

 

هندوانه

گرمای تابستان اگرچه سخت است، اما این فصل درمان این گرما را هم با خود به‌ همراه می‌آورد. هندوانه ازجمله میوه‌ های تابستانی است که هم قدرت فروکش کردن عطش در گرما را دارد و هم به لحاظ بافت آبکی خود، آب مورد نیاز و از دست رفته بدن را تامین می‌کند و مهم‌تر اینکه می‌تواند از گرمازدگی در تابستان جلوگیری کند. خوردن منظم هندوانه در تابستان حتی می‌تواند سم‌زدایی از بدن را نیز انجام دهد.

 

آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا این روزها بسیار محبوب شده است و آب‌میوه آن نیز در دسترس است. این گیاه به لحاظ خواص خنک‌کننده و تسکین‌دهنده‌ای که دارد می‌تواند به حفظ دمای طبیعی بدن کمک کند، همچنین برای نتیجه بهتر می‌توانید عصاره آلوئه‌ورا را روی پوست خود بمالید تا به‌مدت 20 دقیقه بماند، سپس دوش بگیرید. این کار باعث می‌شود تا دچار گرمازدگی نشوید.

 

دوغ خنک

چاره رهایی از گرما فقط نوشیدن شربت‌های مختلف نیست، بلکه می‌توان با نوشیدن یک لیوان دوغ خنک نیز گرمای بدن را کاهش داد. تهیه آب‌دوغ‌خیار ایرانی نیز گواه این مطلب است که مصرف دوغ می‌تواند به خنک کردن بدن کمک کند.  

نظرات

مطالب مرتبط

آشنایی با تمرینات هوازی

به ورزش‌هایی که به‌طور مستمر بیش از ۲ دقیقه طول می‌کشند و ضربان قلب در هنگام انجام تمرین، کمتر از ۷۰ درصد حداکثر ضربان قلب باشد، تمرینات هوازی مي‌گويند.

آشنایی با تمرینات بدن‌سازی

بسیاری از افراد به باشگاه‌های بدن‌سازی می‌روند و تمرین‌ ورزشی انجام می‌دهند؛ حداقل تاثیر این تمرین‌ها این است که قدرت و توان افراد را برای انجام کارهای روزمره و روتین افزایش می‌دهد و باعث می‌شود کمتر احساس خستگی کنند.

حفظ تناسب اندام

حفظ تناسب اندام در تعطیلات و لاغر ماندن سخت نیست!

تلخ، اما پُر از خاصیت‌های شیرین

از فواید بی شمار شکلات تلخ چه می دانید؟

پربازدید‌ترین‌ها